Kako bismo bebi obezbedili zdrav početak života i dalji rast i razvoj, neophodno je da pratimo smernice od strane stručnjaka u pogledu pravilne ishrane bebe, odnosno uvođenja dohrane u njen jelovnik. Preporuka Svetske zdravstvene organizacije je da se beba isključivo doji prvih šest meseci života, jer bebin probavni sistem do tog uzrasta nije u stanju da probavi ništa osim majčinog mleka ili mlečne formule. Ukoliko se prerano uvode čvrsta hrana u bebin jelovnik, propuštaju se ključni nutrijenti koje beba inače dobija putem majčinog ili adaptiranog mleka. Svakako, uvođenje dohrane se ne preporučuje sve dok beba nije u stanju da sedi u hranilici i da samostalno drži glavu. Tek kada bude to mogla, a uz to bude i pokazivala interes za hranu koju Vi jedete, možete lagano krenuti sa prvim kašicama.
Zanimljivo je da se bebe susreću sa prvim ukusima još dok su u majčinom stomaku, kada gutaju amnionsku tečnost. Posle, nakon rođenja kada sisaju, ukus majčinog mleka im se menja u zavisnosti od toga šta je majka jela tog dana. Dakle, uvođenje dohrane i ukusi nisu nešto novo i neobično za bebu kao što mi mislimo, jer se sa njima susrela još dok je boravila u majčinom stomaku.
Uvođenje kašica u bebin jelovnik je prava mala avantura i za mamu i za bebu, pa zato uživajte u pripremanju i isprobavanju novih ukusa sa svojom bebom.
Kada beba treba da dobije prvu kašicu?
Neki od znakova koji mogu upućivati da je pravo vreme da uvedete bebi dohranu je kada: beba sa zanimanjem posmatra druge kako jedu, kada se naginje ka napred i otvara usta kao da želi jesti, sama pokušava da dohvati kašiku ili pribor za jelo, udvostručila je porođajnu težinu, može samostalno sedeti.
Prva kašica koju budete pripremali bebi treba da bude što tečnije strukture i što neutralnijeg ukusa, poput kuvane riže ili jabuke, koju ćete izblendirati do glatke teksture štapnim mikserom ili blenderom. Ukoliko beba počne da se mršti kada prvi put proba kašicu, ne morate da brinete; to ne znači da joj se ne dopada hrana koju ste pripremili, već se jednostavno prvi put susreće sa njom jer nije se navikla na ukuse. Već nakon par zalogaja će biti “druga priča”. Za prvi put dovoljno je da bebac pojede i samo nekoliko zalogaja kašice ukoliko nije zainteresovan za više, jer nije cilj da se najede, već da isproba nove ukuse i da se navikava na njih.
Ako beba nije zainteresovana tog trenutka da jede kašicu, probajte kasnije ili sutra. Nema potrebe da je požurujete ili forsirate. Ukoliko želite, možete i da odložite uvođenje čvrste hrane i za nekoliko dana, onda kada Vaša beba bude spremna.
Treba da naglasimo da je prvih godinu dana mleko i dalje primarna i osnovna hrana kojom se beba hrani, dok su voćne i povrtne kašice dodatak ili dopuna ishrani. Kako beba bude napredovala i rasla, tako će se i broj čvrstih obroka na dnevnom nivou postepeno povećavati, a smanjivati količina mleka koje beba popije.
Najbolje kašice za bebe (Recepti)
Kašice za bebe se uvode postepeno i za početak dohrane se preporučuje da se krene sa namirnicama koje neće opterećivati bebin stomačić, a to su: kuvani beli pririnač, kuvana ili pečena jabuka, kruška, banana, avokado, kuvana šargarepa, tikvica, krompir, bundeva, cvekla, španat, blitva, palenta, piletina, maslinovo ulje. Sve ove namirnice možete pripremati samostalno ili u kombinovati jednu s drugom, posle određenog vremena kada sve ih sve uveli u bebin jelovnik.
Od 7 do 9 meseci bebi možete da ponudite kajsije, breskve, maline, borovnice, trešnje, šljive, a od povrća brokoli, karfiol, grašak, patlidžan. Od 9 do 12 meseci na red dolaze dinja, narandže, manadrine, lubenica i grožđe, od povrća kupus, kelj, praziluk. Meso se uvodi na početku dohrane, najbolje za početak piletina i ćuretina, zatim slede junetina, teletina, bela riba, svinjetina.
Kašica za bebu od kuvane riže:
Pola šolje bele riže isperete pod mlazom vode i stavite u šerpicu da se kuva sa tri puta više vode. Kada se riža dobro skuvala i postala potpuno mekana, izblendirajte je štapnim mikserom ili blenderom, po potrebi dodajte vode, kako bi se dobla tečnija kašica. U rižinu kašicu možete dodati i par kapi svojeg mleka ili adaptirane formule, kako bi bebi bilo ukusnije. U bebine kašice ne dodajemo so.
Kašica za bebe od pečene/kuvane jabuke:
Jabuku dobro operete, oljuštite joj koru, iseckate na sitnije komade i stavite da se kuva u malo vode. Posle nekih 5 minuta kuvanja, jabuku ispasirajte sa vodom koja je ostala od kuvanja. Jabuku možete bebi da ponudite samostalno ili u kombinaciji sa šargarepom.
Kašica za bebe od kukuruznog griza/palente:
Dve kašike palente stavite u šerpicu sa malo vode. Kada voda provri, mešate 2-3 minuta dok se polenta ne zgusne. Dobro ohladite kašu, pa ponudite bebi.
Kašica od avokada i banane:
Kada iskobinujete ove dve namirnice dobićete preukusnu kašicu koja ima prirodnu slatkoću,koju joj pruža banana. Avokado je pun dobrih masti i vlakana, a banana bogata kalijumom i vitaminom C. Za pripremu Vam je potrebno dva avokada i dve banane i po potrebi par kapi limuna, kako kašica ne bi potamnela. Presecite avokado na pola, izvadite košticu i izdubite kašikom, bananu oljuštite i sve sastojke prebacite u blender i dobro ispasirajte, dok smesa ne postane glatka.
Kašica od bundeve, tikvice i šargaprepe:
Bundevu, tikvicu i šargarepu dobro operite, zatim im ogulite koru i iseckajte na što sitnije kockice, kako bi se povrće što brže skuvalo. Za ovo povrće je dovoljno 10 minuta kuvanja na laganoj temperaturi. Kada se povrće skuvalo, izblendirajte i dodajte par kapi maslinovog ulja.
Kašica od piletine, šargarepe i krompira:
Za pripremu ove kašice Vam je potreban komadić čistog belog pilećeg mesa, šargarepa i krompir. Sve namirnice iseckajte na sitnije delove i stavite u šerpicu. Dodajte vode, toliko da prekrije sve namirnice i ostavite da se lagano krčka. Kada je sve dovoljno skuvano, izblendirajte do glatke strukture.
Kašica od brokolija, tikvice i žumanceta:
Ovu ukusnu kašicu možete da pravate kada ste bebi uveli žumance u ishranu. Žumance se uvodi tako što se dva puta nedeljno u pripremljenu kaćicu dodaje ¼ žumanceta i prati eventualna reakcija. Ukoliko ne postoji reakcija, nastavljate da postepeno dodajete žumance u kašice, tako što dodajete polovinu žumenceta, nakon nedelju dana ¾ i na kraju celo žumace. Ceo proces uvođenja žumanceta u bebinu ishranu traje 4 nedelje. Kako biste pripremili kašicu, brokoli i tikvicu kuvajte 5 minuta, zatim ih ispasirajte, po želji možete dodati pavlake ili grčkog jogurta za bogatiji ukus, a potom dodajte izgnječeno kuvano žumance.
Kašica od junetine, batata i karfiola:
Junetina se kao namirnica uvodi u bebin jelovnik od osmog meseca. Tada možete napraviti ovu preukusnu kašicu na sledeći način: komatić čistog junećeg mesa kuvajte u vodi, a kada se skuvalo dodajte batat i karfiol. Za kuvanje povrća je dovoljno 10-tak minuta. Sve zajedno izblendirajte i kada se ohladi kašica dodajte par kapi maslinovog ulja.
Kada je vreme za uvođenje čvrste hrane?
Najoptimalnije vreme za uvođenje čvrste hrane je u šestom mesecu bebinog života. Pre tog perioda se ne preporučuje jer bebin sistem za varenje nije dovoljno razvijen i nije u stanju da probavi hranu. Sa dohranom nikako nemojte počinjati pre navršena četiri meseca. Kašice se u bebin jelovnik uvode postepeno. Svaka namirnica koja se uvodi u ishranu se pažljivo prati kako ne bi izazvala određene alergijske reakcije. Kada bebi prvi put dajete određenu namirnicu, kako biste ispratili i eventualno uočili neku alergijsku reakciju, potrebno je da je uvodite tri uzastopna dana, odnosno da joj tu namirnicu nudite naredna tri dana. Ukoliko beba odreaguje na neku namirnicu u vidu crvenila ili osipa, jedno vreme nemojte nuditi bebi. Najbolje da bebi kašice nudite u prepodnevnim časovima, kako biste videli da li će se pojaviti neka reakcija na hranu.
Po savetu Vašeg pedijatra pratite smernice za uvođenje određenih grupa namirnica prilagođene uzrastu Vaše bebe. Količina i broj dnevnih obroka se vremenom povećavaju kako beba napreduje. Menja se i sama struktura hrane koju beba jede: od izblendiranog, preko gnječenenog, pa do sitno seckanih komadića hrane, koje beba može da hvata sama svojim prstićima (finger food). Nakon nekih mesec i po dana do dva od uvođenja prvog obroka za bebu, uvodi se i drugi obrok. Preporuka je da prvi bebin obrok bude voćno-žitni obrok (voće u kombinaciji sa žitaricama) dok je drugi povrtno-mesni, naravno ukoliko su uvedene sve namirnice ovog tipa u bebinu ishranu. Na isti način se uvodi i treći bebin obrok, koji predstavlja večeru. Nakon bebinih navršenih godinu dana se uvode i užine između glavnih obroka.
Dodatni saveti za dohranu
Kada krenete sa dohranom, naoružajte se strpljenjem i vedrinom, jer sigurno će biti uprljanih ručica i musavih obraščića, ali ne brinite, nema toga što mame ne mogu da očiste. Ne očekujte da će se beba u prvim mesecima i na početku dohrane uobročiti. Potrebno je vreme, svakodnevno pripremanje i nuđenje nutritivno kvalitetnih obroka, ponekad i eksperimentisanje sa ukusima sve dok se beba ne ustali sa obrocima. Pre svega, uživajte u svakom novom pripremljenom obroku sa svojom bebom, jer najbitnije od svega je da su bebci zadovoljni i nasmejani, a sve ostalo će se rešiti i doći na svoje mesto.